Ołówkowe spódnice i sukienki

przez Balladine

Swoją popularność spódnica ołówkowa zawdzięcza głównie Christianowi Diorowi, który w 1947 roku wprowadził ją do swojej kolekcji New Look. 70 lat po tym wydarzeniu krój ten znów pojawia się na pokazach mody. W sezonie jesienno-zimowym 2016/2017 pojawił się m.in. w kolekcji Victorii Beckham, Dolce & Gabbana, Christiana Siriano czy domu mody Rodarte.

2017_01_20_olowkowe_spodnice_i_sukienki_01zdjęcia z pokazów pochodzą ze strony vogue.com

Podkreślaj atuty!

Ważne, by spódnica tego typu była idealnie dobrana pod względem rozmiaru – nie może krępować ruchów i być zbyt obcisła, ale też nie powinna być zbyt luźna. Sukienki ołówkowe, jak żadne inne, podkreślają zaokrąglone biodra, wcięcie w talii, smukłe uda i zgrabne pośladki. Niestety – mocne dopasowanie takich sukienek i spódnic do linii ciała sprawia, że są przeznaczone raczej dla kobiet szczupłych lub przynajmniej tych, które mają w miarę proporcjonalną sylwetkę.

Dla kogo ołówkowy dół?

Tylko trzy typy sylwetek sprzyjają ołówkowym sukienkom i spódnicom. Poniżej przedstawiamy ich krótkie charakterystyki wraz z poradami stylistów Balladine.

  • Sylwetka typu A (gruszka)

Charakteryzuje się mi.in biodrami szerszymi niż ramiona, płaskim brzuchem, wyraźnie zaznaczoną talią, krągłymi biodrami i smukłymi łydkami. Dół stylizacji powinien raczej opływać biodra (tak jak doły ołówkowe). Ze względu na dysproporcje figury warto przyjrzeć się bliżej ołówkowym spódnicom w ciemniejszych (wyszczuplających) barwach lub dwukolorowym sukienkom-ołówkom (z jasną górą i ciemniejszym dołem). Można też zakładać do nich żakiety czy bolerka – ten trik optycznie poszerzy ramiona i wyrówna proporcje.

  • Sylwetka typu X (klepsydra)

To sylwetka o niemal idealnych, symetrycznych liniach. Warto eksponować przy niej kształtne biodra i wąską talię. W tym przypadku świetnie sprawdzą się spódnice o kroju ołówkowym. Zazwyczaj do połowy kolana.

  • Sylwetka typ I (kolumna)

Przez guru mody postrzegana jako ideał, chociaż charakteryzuje się niewyraźną talią i wąskimi biodrami. Na pierwszy rzut oka można byłoby uznać, że ołówkowe spódnice do niej nie pasują, jednak to właśnie tulipanowe doły mają szansę mocno zaznaczyć talię i dodać całej figurze kobiecości. 

2017_01_20_olowkowe_spodnice_i_sukienki_021. Spódnica Bialcon >> 2. Sukienka Bialcon >> 3. Spódnica Rabarbar >> 4. Sukienka Gapa Fashion >> 4. Spódnica Kumi >> 5. Sukienka SU >> 6. Spódnica De Facto >>

Kto powinien unikać „ołówków”

Ołówkowe sukienki i spódnice nie są korzystne dla pań o figurze T. Dodatkowo podkreślałyby dysproporcje między szeroką górą i wąskim dołem sylwetki. Posiadaczki zbyt pełnych bioder i ud, dużego brzucha, masywnych ramion czy łydek albo zbyt chłopięcej sylwetki bez wcięcia w talii też powinny unikać tego kroju.

1 komentarz

Marta 24 stycznia 2017 - 14:16

Ołówkowe spódnice wyglądają obłędnie… Uwielbiam ten styl :)

Reply

Zostaw komentarz