Pepitka – wzór Coco Chanel

przez Balladine

Pepitka w świecie mody pojawiła się w XX wieku za sprawą słynnej francuskiej projektantki – Coco Chanel. Wzór niemal natychmiast stał się synonimem szyku, luksusu i elegancji, utożsamianej z paryską elitą. Pepitka przez lata wykorzystywana przez największe domy mody, na stałe wpisała się w kanon sztuki projektowania. Obecnie uważany nie tylko za ponadczasowy element garderoby, ale również istotny trend w świecie ogólnie pojętego designu.

Trochę historii

Historia tego ponadczasowego wzoru, nazywanego również „kurzą stopką” lub „psim zębem”, nie ma jednak nic wspólnego ani z modą ani tym bardziej z elegancją. Śladów charakterystycznej czarno-białej kraty możemy doszukać się na Bliskim Wschodzie w postaci ornamentów na sklepieniach świątyń. Pepitka stosowana była również znacznie bliżej europejskiego kręgu kulturowego, a mianowicie w XVIII- wiecznej Szkocji, przez tamtejszych pasterzy. Nie trzeba było długo czekać, aby ten ciekawy motyw został odzwierciedlony w strojach miejscowej ludności.

Stąd już prosta droga do pojawienia się inspiracji w dużym świecie mody. Jako pierwsza po pepitkę sięgnęła Coco Chanel, która nie tyle co ozdobiła (gdyż unikała tego typu zabiegów), ale nadała w ten sposób wyrazistego sznytu swoim słynnym kostiumom w „krzywą kratkę”. Wszyscy znamy reprezentacyjne dla marki Chanel żakiety i ołówkowe spódnice z wysokim stanem. Czy można powiedzieć, że deseń ten jest ponadczasowy? Wystarczy przyjrzeć się kolekcjom współczesnych projektantów, którzy regularnie odnoszą się do spuścizny pozostawionej przez wielką Coco. Sukienka w pepitkę może okazać się niezwykłą inwestycją na wiele lat.

kurtka w pepitke kopertowka czerwona balladine
żakiet w pepitkę Duet Woman >>

Współczesne inspiracje

Współcześnie pepitka ukazywana jest w różnorodnych kombinacjach. Na swoich pokazach prezentował ją m.in. Michael Kors, Aleksander McQueen oraz dom mody Gucci. Oprócz klasycznych czarno-białych wersji sukienki w pepitkę, powstają jej kolorowe propozycje. Najczęściej w odcieniach różu, czerwieni, zieleni i błękitu. Pepitka nie jest już zarezerwowana jedynie dla eleganckich kostiumów, chodź z pewnością zajmuje wśród nich wyjątkowe miejsce. Obecnie deseń ten przeszedł z dużym sukcesem na stroje typu casual – spodnie, płaszcze, bluzy z kapturem, rękawiczki, leginsy, rajstopy. Świetnie nadaje się do pracy, jak i na mniej oficjalne wydarzenia. Prawdopodobnie możemy dobrać w ten sposób każdą część naszej garderoby.

bldn_blog_DOWPIDU_pepitka

Jak nosić pepitkę?

Przede wszystkim należy pamiętać o umiarze. Pepitka jest głównym elementem stroju, który nawet przy naszych silnych staraniach nigdy nie stanie się dodatkiem. Należy zadbać o odpowiednie wyeksponowanie wzoru. Zalecamy dobieranie stonowanych dodatków o jednolitych kolorach. Spodnie w pepitkę najlepiej łączyć z koszulą w jednym kolorze. Natomiast spódniczka w pepitkę doskonale wypadnie razem z cielistym cienkim golfem. Nasz sposób na dodatki to oczywiście torebka o intensywnej barwie, która stanie się wyrazistym akcentem w tym zestawieniu.

A Wy, jakie macie pomysły na stylową pepitkę? 

Zostaw komentarz