Pozbądź się plam z ubrań

przez Balladine

W ogromnej liczbie przypadków, plamę pomoże usunąć pranie z odpowiednim detergentem (powinien być dostosowany do kolorystyki i materiału, z której uszyto daną rzecz). Jednak zanim przystąpisz do dzieła, koniecznie zerknij na metkę. Znajdziesz na niej podstawowe wskazówki dotyczące prania. Kółko przekreślone dwiema przecinającymi się kreskami to zakaz czyszczenia chemicznego, z kolei tak samo przekreślony symbol wypełnionej miski to zakaz prania w wodzie. Pełną listę oznaczeń prezentujemy poniżej.

2017_03_03_pozbadz_sie_plam_z_ubran_01

Temperatura sprzyja czystości

Nie od dziś wiadomo, że skutecznym sposobem na pozbycie się gumy do żucia z ubrań jest jej zmrożenie, a następnie odkruszenie. Plamy z krwi również nie lubią niskich temperatur. Wystarczy, że namoczysz ubrudzoną rzecz w zimnej, czystej wodzie (uwaga, wodę należy często zmieniać!), a po chwili po krwi nie będzie nawet śladu. Jeśli zaś garderobę „zdobią” plamy z owoców, warto użyć bardzo ciepłej, wręcz gorącej wody (upewnij się tylko, że wysoka temperatura nie zniszczy tkaniny). Nad miską rozłóż ubranie tak, żeby ubrudzone miejsce znajdowało się idealnie na środku, a następnie polej wodą, która w połączeniu z parą upora się z tym w mgnieniu oka.

Kuchnia w walce z plamami

Do usuwania uporczywych zabrudzeń przydadzą się również płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona, sól i sok z cytryny. Jak ich używać? Pasta z sody, kwasu cytrynowego i płynu do naczyń świetnie upora się z plamami z potu na białych ubraniach, a ta sama mieszanka bez dodatku soku z cytryny pozwoli usunąć uporczywe plamy z trawy. Płyn do naczyń, podobnie jak w przypadku swojego pierwotnego przeznaczenia, z łatwością upora się z tłustymi zabrudzeniami. Sól, co do zasady, wzmacnia działanie innych zastosowanych środków, możesz więc dodać jej do wody, w której będziesz płukać ubrania. Jak pozbyć się plam z czerwonego wina? Nic prostszego! Zasyp solą, a następnie upierz jak zwykle. Starsze plamy usuniesz też kremem do golenia – nałóż go obficie na ubrudzone miejsce, odczekaj chwilę, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Sięgnij do kosmetyczki

Plamy z atramentu, tuszu czy lakieru do paznokci z łatwością usuniesz za pomocą acetonu. Najpierw na niewidocznym miejscu sprawdź, czy nie zatłuszcza i nie przebarwia on tkaniny, a następnie zwilż wacik i delikatnie przykładając, wywabiaj plamę. Jest szansa, że zniknie bez śladu. Przydatna może się też okazać gliceryna z dodatkiem ciepłej wody. Z jej pomocą możesz wywabiać plamy z czekolady, kakao, a nawet zabrudzenia powstałe w wyniku zabawy flamastrami.

Krótki poradnik – jak wywabić…

 • Plamy z atramentu
  Zamocz materiał w gorącej wodzie z solą, a następnie polej plamę wódką lub spirytusem, następnie upierz w ciepłej wodzie z mydłem.
 • Plamy z białego wina
  Plamę posyp solą, a następnie wypierz ubranie w gorącej wodzie.
 • Plamy z buraczków
  Spłucz zabrudzenie i mocz plamę przez całą noc w zimnej wodzie. Jeśli plama się utrzymuje, wetrzyj w nią proszek do prania, zostaw na 15 min i spłucz. Jeśli nadal nie ustępuje, posyp boraksem i pozostaw na kilka godzin, po czym spłucz go i wypierz całość tak jak zwykle.
 • Plamy z curry
  Plamę wypłucz w letniej wodzie i natrzyj spirytusem. Wypierz jak zwykle.
 • Plamy z czarnych jagód
  Plamę z czarnych jagód namocz w ciepłym mleku na 10 min, wypłucz w ciepłej wodzie, po czym mocz w occie przez godzinę. W przypadku wełny zamiast octu użyj soku z cytryny.
 • Plamy z czekolady
  Plamę z czekolady mocz w ciepłym mleku przez 10 min, po czym wypierz. Inny sposób to przepranie plamy ciepłą wodą z gliceryną.
 • Plamy z czerwonego wina, soku i barszczu
  Plamę posyp solą i trzyj delikatnie, aż się zabarwi, wtedy strzep i wymień na czystą. Powtarzaj aż do wywabienia zabrudzenia. Aksamit i jedwab posyp mąką ziemniaczaną i skrop sokiem z cytryny, odłóż na 15 min, po czym przetrzyj i wymień mąkę na czystą. Powtarzaj do skutku.
 • Plamy po flamastrach
  Zabrudzenie zamocz w spirytusie na 10 min, po czym upierz plamę w ciepłej wodzie z gliceryną i upierz normalnie.
 • Plamy z herbaty
  Świeże spiorą się w praniu. Zaschnięte natrzyj szarym mydłem i przelej dużą ilością gorącej wody.
 • Plamy z kawy i kakao
  Świeżą plamę polej gorącą wodą i wypłucz w zimnej. Zaschniętą zmyj ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie wypłucz.
 • Plamy z keczupu
  Wypłukać w zimnej wodzie, namoczyć w wodzie z mydłem lub detergentem. Pozostałości wywabić spirytusem, uprać.
 • Plamy z krwi
  Mocz w lodowatej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Często zmieniaj wodę na czystą. Następnie natrzyj plamę mydłem, wypierz w zimnej, a potem w ciepłej wodzie. Jeśli po praniu plama nadal jest widoczna, spróbuj wywabić ją pocierając wacikiem z wodą utlenioną.
 • Plamy z lakieru do paznokci
  Wywabiaj acetonem lub octanem amylu. Unikaj natłuszczającego zmywacza do paznokci.
 • Plamy z masła
  Posyp mąką ziemniaczaną, wklep, wytrzep. Powtórz kilka razy. Wypierz w gorącej wodzie z odplamiaczem.
 • Plamy po perfumach
  Wyczyść czystym salmiakiem (solą amoniakalną). Upierz w płynnym detergencie.
 • Plamy po podkładzie lub po pudrze w kremie
  Wetrzyj w plamę płynny detergent i wypłucz w wodzie. Upierz z wywabiaczem do plam.
 • Plamy po pomadce do ust, szmince
  Plamę potrzyj wacikiem namoczonym w benzynie lub wywabiaczem do plam. Jeśli nie pomoże, namocz na 15 min w alkoholu i upierz z detergentem.
 • Plamy z potu, żółte plamy pod pachami
  Namocz materiał w wodzie z solą, mocz przez kilka godzin. Jeśli nie pomoże, przecieraj szmatką nasączoną spirytusem i wodą (1:1).
 • Plamy ze szpinaku
  Natrzyj plamę surowym ziemniakiem. Wypłucz. Czynność powtarzaj do skutku.
 • Plamy z proszku toneta dukarki lub ksero
  Nie strzepywać pyłu. Od razu namoczyć zabrudzenie w zimnej wodzie na 15 min. Zmienić wodę i prać do skutku w zimnej wodzie z mydłem.
 • Plamy po zielonej trawie
  Nie zmywaj wodą! Użyj 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Namocz, odczekaj 15 min, wypłucz w zimnej wodzie. Czynność powtarzaj do skutku. Wypierz w wodzie mydlanej. Możesz też użyć pasty zrobionej z sody i płynu do naczyń.
 • Plamy z tuszu od długopisu
  Namocz kawałek szmatki w occie spirytusowym lub spirytusie kosmetycznym, przetrzyj plamę. Wymień kawałek szmatki na czysty i powtarzaj czynność aż do wywabienia plamy.

Nie wcieraj zabrudzeń!

We wszystkich metodach usuwania plam niezwykle ważne jest, żeby nie pocierać tkaniny zbyt mocno. Po pierwsze niszczy to jej strukturę, a po wtóre – najczęściej tylko pogłębia problem, sprawiając że substancje barwiące, zamiast wypłukiwać się, wnikają w głąb włókien. Dlatego przy wywabianiu plam konieczna jest cierpliwość. Dużo potrafi też zdziałać czas – czasami długotrwałe moczenie danej rzeczy w wodzie z delikatnym detergentem, daje lepsze rezultaty niż jakiekolwiek siłowe rozwiązanie.

Zostaw komentarz