Styl prowansalski

przez Balladine

Ciepłe wnętrza o ponadczasowym charakterze.

Styl prowansalski, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do malowniczej Prowansji w południowej Francji. Jest to styl urządzania wnętrz, który charakteryzuje się jasnymi barwami (na przykład krem, biel), używaniem dużej ilości tkanin oraz meblami wykonanymi z litego drewna.

Styl prowansalski

Cechy charakterystyczne dla stylu prowansalskiego

Meble w stylu prowansalskim najczęściej są drewniane, w kolorze naturalnego drewna lub rozbielone, a czasem pomalowane na pastelowe, ciepłe kolory. Mogą znaleźć się na nich delikatne roślinne motywy – malowane lub wykonane techniką decoupage`u. Dodatki najczęściej wykonane są z gliny, ceramiki, metalu, bądź szkła.

W stylu prowansalskim ważne są kwiaty, szczególnie lawenda, z której ten region słynie. Motywy lawendy mogą zdobić przedmioty codziennego użytku, a także te wyłącznie dekoracyjne. Nie powinno zabraknąć też bukietów ziół. Bardzo dobrze wyglądają suszone kwiaty wiszące na ścianach. W stylu prowansalskim możemy też zastosować bardziej eleganckie dodatki, takie jak dekoracyjne żyrandole i świeczniki, porcelanowe naczynia, ozdobne parawany, czy duże, stojące lustra w rzeźbionych ramach.

Styl prowansalski

Jak wprowadzić styl prowansalski?

Jeśli chcemy wprowadzić styl prowansalski do swoich domów lub mieszkań warto pamiętać, że takie aranżacje wymagają dużo światła i przestrzeni.

Jeśli jesteśmy posiadaczami małych mieszkań, to wcale nie oznacza, że nie możemy pozwolić sobie na nutkę Prowansji. W takim wypadku jednak, nie możemy przesadzać z dodatkami. Powinniśmy wybierać bardziej minimalistyczne formy mebli oraz mniejszą ilość dodatków.

Siła tkwiąca w dodatkach

Lawendowe dodatki doskonale pasują do wnętrz z dominującym kolorem białym i szarością. Odcienie fioletu wpływają na nas uspokajająco i odprężająco, dlatego kolor ten tak chętnie jest wybierany do salonu i sypialni. Szukając lawendowych dodatków do salonu warto wybierać świece zapachowe, olejki i perfumy do wnętrz, dzięki którym uzyskamy klimat. Warto pamiętać o dekoracyjnych poduszkach i ramkach na zdjęcia wykonanych z drewna.

Zostaw komentarz