Sukcesy polskich projektantów na świecie

przez Balladine

sukcesy_polskich_projektantow_na_swiecie_robert_kupiszRobert Kupisz – kolekcja “Opera” na sezon zima 2015/16 (źródło zdjęć: vumag.pl – fot. AKPA)

Świat mody jest już dość nasyconym rynkiem, ciągle jednak żądnym nowości. Na łamach „The Guardian” w czerwcu tego roku Warszawa została nazwana nieodkrytym, modowym punktem. Brytyjskich dziennikarzy pozytywnie zaskoczyły kolekcje Roberta Kupisza, Mariusza Przybylskiego, jak również sam współczesny wizerunek naszej stolicy, która przeciętnemu europejczykowi kojarzy się raczej z szarym, postkomunistycznym miastem, niż pulsującą metropolią. Opinię tę była w stanie zmienić jedna wizyta. Chcąc zatem promować polską modę musimy dokładać wszelkich starań do tego, aby także wizerunek naszego kraju zmieniał się na lepsze. Coraz liczniejsze grono polskich projektantów kształcących się na najbardziej prestiżowych uczelniach, zapewnia nam doskonałą reklamę.

sukcesy_polskich_projektantow_na_swiecie_mariusz_przybylskiMariusz Przybylski – kolekcja “Wild at Heart”  na sezon wiosna-lato 2015 (źródło zdjęć: mariuszprzybylski.com)

Młodzi projektanci niezastąpionymi ambasadorami polskiej mody

Po ubiegłorocznych tygodniach mody szczególnym echem odbiły się dwa polskie nazwiska: Katarzyna Łęcka – twórczyni marki L. Catherine oraz Dawid Tomaszewski, który sygnuje kolekcje swoim nazwiskiem. Obydwoje uczyli się projektowania na zagranicznych uczelniach. Łęcka we włoskim Instytucie Mody „Polimoda” oraz w Central Saint Martins of Arts w Londynie natomiast Tomaszewski wykształcenie również zdobywał nad Tamizą oraz w Berlinie.

sukcesy_polskich_projektantow_na_swiecie_katarzyna_leckaKatarzyna Łęcka – kolekcja na sezon jesień-zima 2015/16 (źródło zdjęć: elle.pl, fot. Mike Pasarella)

Polskie szkoły projektowania ubioru i Akademie Sztuk Pięknych również mogą pochwalić się wysokim poziomem nauczania, ale jeżeli ktoś pretenduje do statusu międzynarodowego projektanta zagraniczne doświadczenie jest niezbędne, co doskonale widać na przykładzie dwóch wymienionych wyżej postaci. Jesienna kolekcja L. Catherine była prezentowana na London i New York Fashion Week. Nazwisko Tomaszewski jest powszechnie znane w Niemczech, co więcej prasa ośmiela się porównywać go z samym Christianem Diorem.

sukcesy_polskich_projektantow_na_swiecie_dawid_tomaszewski Dawid Tomaszewski – kolekcja na sezon jesień-zima 2015/16 (źródło zdjęć: vumag.pl)

Głos z Warszawy

Próbą zainteresowania Brytyjczyków polską modą była też wystawa „Warsaw calling. Emerging Polish Fashion Design Talent” zorganizowana w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie. Prezentowały się na niej młode, warszawskie projektantki (m.in. Ewa Stępnowska i Joanna Wawrzyńczak), które współpracowały z domami mody takimi jak Mark Jacobs czy Alexander McQueen. Wystawa może wydawać się wydarzeniem niszowym i skierowanym do bardzo wąskiej grupy odbiorców, ale do osiągnięcia sukcesu potrzeba ogromnych pokładów cierpliwości. Naszym zdaniem to nieśmiały, ale zarazem bardzo kluczowy dla promocji polskiej mody krok.

sukcesy_polskich_projektantow_na_swiecie_ewa_stepniowska_joanna_wawrzynczakEwa Stepnowska, dyplom, fot. Kasia Zacharko, Joanna Wawrzyńczak, pokaz dyplomowy Katedry Mody ASP, fot. Robert Świerczyński (źródło zdjęć: fashionpost.pl)

zdjęcie główne, źródło: kmag.pl

Zostaw komentarz