Dotyk luksusu – kaszmir

przez Balladine

Kaszmir jest produkowany z wełny kóz, żyjących w krainie, której włókno zawdzięcza swoją nazwę. Położony na zboczach Himalajów region słynie z wyjątkowo surowych warunków klimatycznych i to właśnie ich zasługą są właściwości kaszmiru. Właściwe włókno uzyskuje się z puchu, zlokalizowanego pod zewnętrzną, szorstką warstwą sierści zwierzęcia.
Ceny kaszmiru są tak wysokie ze względu na to, że puch wykształca się jedynie w bardzo niskiej temperaturze, więc kóz nie da się hodować w innych, niż himalajskich warunkach. Co więcej, kóz nie strzyże się tak, jak owce. Miękką wyściółkę zbiera się wyłącznie ręcznie wiosną, gdy zwierzęta zrzucają swoją sierść.

dotyk_luksusu_kaszmirModelka Claudia Schiffer w ubraniach wykonanych z kaszmiru pochodzących z jej autorskiej kolekcji.

Powstałe z kaszmiru szale i swetry warte są jednak zarówno trudu włożonego w ich wykonanie, jak i towarzyszącej im ceny. Kaszmir nie gniecie się, jest zdumiewająco lekki i grzeje lepiej niż każdy inny rodzaj wełny. Kobiety na całym świecie doceniają też jego miękkość, wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu. Zakup kaszmirowego swetra należy zatem traktować jak inwestycję. Jeśli zdecydujesz się na klasyczny model o ponadczasowym kroju możesz być niemal pewna, że będzie Ci on towarzyszył przez co najmniej kilkanaście kolejnych sezonów. Kaszmir jest też często wykorzystywany jako szlachetna domieszka to tańszych włókien. Nie są to już równie luksusowe produkty, ale dzięki temu znacznie większa liczba kobiet może poczuć chociażby namiastkę tego, co jest w stanie zapewnić 100% kaszmirowa przędza.
Ubrania wykonane wyłącznie lub z domieszką kaszmiru znajdziesz w kolekcjach Modelove, Patrizzia Aryton, Tova i Bialcon.

dotyk_luksusu_kaszmir_21. Bluzka Modelove >> 2. Ponczo Patrizia Aryton >> 3. Płaszcz Bialcon >> 4. Sweter Tova >>

źródło zdjęć: hobosociety.com, dailymail.co.uk

Zostaw komentarz