Zwycięzcy XVII Konkursu Chopinowskiego

przez Balladine

Tegoroczna – XVII edycja Konkursu Chopinowskiego stała na bardzo wysokim poziomie, co znalazło swoje potwierdzenie w werdykcie jury, ogłoszonym 21 października, wkrótce po północy.

Zdecydowanym zwycięzcą stał się Seong-Jin Cho, który swoją perfekcją zachwycił nie tylko jurorów, ale również publiczność. Ten 21-letni Koreańczyk okazał się wirtuozem – mistrzem w nieomylnym wydobywaniu dźwięków, potrafiącym wyłuskać z utworów Chopina całą jego wielobarwność i głębię. Zasłużenie więc zdobył podziw i pierwsze miejsce w Konkursie.

Dwa pozostałe miejsca można by właściwie określić jako równorzędne – Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin, zdobywca drugiej nagrody oraz Amerykanka Kate Liu, zajmująca trzecie miejsce – mimo, iż wrażliwością gry znacznie się różnią, zaprezentowali umiejętności najwyższej próby. Kanadyjczyk perfekcją wykonania zbliżał się do Koreańczyka, natomiast gra Amerykanki nieco bardziej przypominała akt twórczy, bliższy może duchowi Chopina.

Zakończony już XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina niewątpliwie osiągnął poziom mistrzowski. Pozostaje nam śledzić kariery zwycięzców i czekać na ich koncerty.

2 komentarze

Anonim 22 października 2015 - 14:26

Bardzo dobra, zwarta lecz treściwa depesza dziennikarska. Tak trzymać! :)

Reply
Anonim 22 października 2015 - 18:17

Wspaniali młodzi ludzie, wspaniałe muzyczne kreacje, na długo pozostaną w pamięci. Szkoda, że musimy czekać aż 5 lat na kolejne koncerty młodych wirtuozów. :)

Reply

Zostaw komentarz