Tak się żyje w luksusie

przez Balladine

Raport KPMG opiera się na badaniach przeprowadzonych w październiku 2016 roku przez firmę Millward Brown na próbie 354 dorosłych Polaków o statusie osób zamożnych, czyli o miesięcznych dochodach powyżej 7 127 zł brutto. Całkowita liczba zamożnych Polaków szacowana jest na około milion osób. Wśród nich osób bogatych, czyli uzyskujących miesięczny dochód powyżej 20 tys. zł brutto, jest około 10%. To właśnie te osoby w życiu codziennym najczęściej sięgają po dobra luksusowe. Jak żyją? Jak Wielki Gatsby.

Życie na najwyższym poziomie

Gdy pieniądze przestają być ograniczeniem, przesuwa się granica luksusu. Polscy bogacze za luksusowy samochód uznają ten, na który trzeba wydać około 255 tys. zł. Odpowiada to cenom np. BMW serii 5 lub Mercedesowi Klasy E. Ponadto, jeśli chce się mieszkać w luksusowym apartamencie, trzeba liczyć się z ceną około 12 tys. zł za metr kwadratowy. Natomiast kolacja w restauracji dla dwóch osób to wydatek rzędu minimum 650 zł, nie wliczając w to butelki wina – dla bogatych cena szlachetnego trunku zaczyna się od 350 zł.

Za ile ubierają się najbogatsi?

Wystawne życie determinuje też stosowną garderobę. Jeśli zamożna Polka miałaby ubrać się luksusowo, według raportu minimum stanowiłaby dla niej stylizacja za około 15 tys. zł. Co wchodzi w jej skład? Oczywiście sukienka za minimum 2000 zł, buty za 1200 zł oraz dodatki – torebka za 1900 zł, naszyjnik za około 5400 zł, zegarek za 4500 zł. Jeśli wychodziłaby na kolację z mężczyzną, oczekiwałaby od niego, by miał na sobie garderobę o wartości min. 10 tys. zł. W obu przypadkach stylizację powinny dopełnić perfumy za ponad 500 zł, czyli w grę wchodzą pachnące produkty takich marek jak Chanel, Dior, Armani, Yves Saint Laurent itd.

Od luksusu odpoczywa się w luksusie

Wypad w Tatry też może być luksusowy, ważny jest standard obiektu i cena. Na weekend w gwiazdkowym SPA zamożni są skłonni wydać min. 2400 zł. Tygodniowa wycieczka za granicę dla pary będzie uznana za luksusową, jeśli trzeba będzie za nią zapłacić min. 14 tys. zł. Bogaci Polacy mogą też odpoczywać na własnym jachcie, w 2016 roku w Polsce zarejestrowano ponad 1000 nowych jachtów motorowych. W dobrym tonie jest też odpoczywanie w locie – najlepiej za sterami własnego samolotu. W zeszłym roku na osoby fizyczne zarejestrowano 243 samoloty i 13 helikopterów.

Zdjęcia: Michael Kors Spring 2014 Catalog, Michael Kors Resort 2016 – Mario Testino

Zostaw komentarz