Trendy op-art i pop-art

przez Balladine

Sztuka nieustannie inspiruje kreatorów mody. Tym razem przedstawiamy trend, którym jest op-art. Jest to geometria, która bazuje głównie na złudzeniach optycznych. Mogą to być hipnotyzujące biało – czarne wzory, różne motywy, a także inne kontrastowe zestawienia kolorystyczne, które stały się inspiracją do kolekcji w tym chłodnym, jesienno – zimowym sezonie.

W tym sezonie złudzenia optycznie na ubraniach i odniesienia do sztuki op-artu pojawiły się u takich projektantów i marek jak: Proenza Schouler, Bottega Veneta, Carolina Herrera, Matthew Williamson, Acne oraz Lisa Perry.

Op-art czyli inaczej ,,optical art” był to popularny w latach 50 i 60 XX wieku kierunek w malarstwie, sztuce użytkowej i grafice, który został także przeniesiony do mody i w tym roku jest mocno akcentowany przez projektantów na całym świecie.

op_art1
Żakiet we wzór kół Topsi >> Koszula we wzory Duet Woman >> Spodnie Click >> Spódnica Ankar >>

Skąd wzięła się moda op i popartowa?

Termin op-art. pojawił się na początku lat 60. w Stanach Zjednoczonych i oznaczał kierunek w sztuce, który koncentrował się na kontrastujących liniach i wzorach tworzących w umyśle oglądającego złudzenia optyczne. Geometryczne wzory w czarno-białej kompozycji są tak wyraziste, że trudno od nich oderwać wzrok.

Kobiety lat 60-tych zamieniły płaskie wzornictwo na rzecz przyciągających wzrok abstrakcyjnym poziomym i poprzecznym liniom, dającym właśnie takie geometryczne złudzenia.

W latach 90. Versace zaprojektował suknię z tkaniny pokrytej sitodrukowym wzorem przedstawiającym głowę Marylin Monroe, która była hołdem złożonym Andy’emu Warholowi.

Z kolei pop-art pojawił się w latach 50 w Nowym Jorku i Londynie. Wykorzystywał on wszystkie elementy życia codziennego. Podkreślał istnienie idoli społeczeństwa, wyolbrzymiał coś co było wówczas popularne. Jednym z najbardziej znanych i kojarzonych twórców w sztuce pop-art był Andy Warhol.

Styl op-art

Sukienki ozdobione hipnotyzującymi wzorami pozwolą na wyróżnienie się z tłumu. Trudno będzie przejść niezauważoną w takich ubraniach. Sukienka w takich wzorach doda nam nieco tajemniczości i pewności siebie.

op_art2
Spódnica w zebrę Bialcon >> Spódnica we wzory Bialcon >> Szary golf Click >>

Op-art w modzie przejawia się nie tylko w postaci eleganckich sukienek, także w sportowych ubraniach. Luźne sukienki ozdobione we wzór okręgów w kontraktujących ze sobą kolorach, czy powtarzalne geometryczne czarno-białe printy na codziennych koszulkach to przykłady wykorzystania op-artu w praktyce w modzie damskiej na sezon jesień-zima 2014/2015.

Zostaw komentarz