Wielkanocna symbolika kolorów, cz.1

przez Balladine

Wielkanoc to święto pełne symboli, np. baranek to sposób na przedstawienie ofiary, a więc Chrystusa Odkupiciela, natomiast jajo jest symbolem życia, powrotu wiosny, odrodzenia oraz płodności. Swoje znaczenie mają też kolory, na które barwi się pisanki, kraszanki i malowanki. Które z nich powinny tradycyjnie znaleźć się w koszyczku?

Żółty – blask radości

Żółte malowanki symbolizują blask bijący od zmartwychwstałego Chrystusa. Mają nieść wiarę i radość. W kulturze kolor żółty utożsamiany jest też ze światłem, słońcem i optymizmem. Warto go zaprosić do aranżacji wielkanocnego stołu – wystarczy położyć żółte serwetki lub ustawić małe doniczki z żonkilami. Ponieważ żółty sprzyja komunikacji, być może dzięki niemu goście będą bardziej skorzy do rozmów.

Zielony – motywująca nadzieja

Nie ma bardziej wiosennego koloru niż zielony. To kolor trawy i liści drzew. Kojarzy się z przebudzeniem natury, energią i witalnością. W chromoterapii zieleń wykorzystywana jest jako środek na uspokojenie i relaks. W kontekście Wielkanocy ma przypominać o zmartwychwstaniu, dawać nadzieję na życie wieczne i motywować do czynienia dobra. Dlatego też zielone malowanki to must have w każdym koszyczku.

2017_04_13_wielkanocna_symbolika_kolorow_cz1_01

Czerwony – miłość mimo wszystko

Wielkanocna czerwień to symbol krwi Chrystusa, którą ten przelał na krzyżu za nasze grzechy i dla naszego zbawienia. Bez wątpienia to jeden z najbardziej spektakularnych dowodów miłości. Czerwone pisanki mają przypominać o miłości Chrystusa, ale też o miłości, która powinna definiować relacje międzyludzkie. Czerwone jajka można więc nazwać ambasadorami przykazania „Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

Biały – boskie zwycięstwo

Biały kolor skorupki to symbol czystości i niewinności. To znak ostatecznego zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością. Nic dziwnego, że odświętne obrusy, zgodnie z tradycją, powinny być białe. Biel to także boskość, a więc całkowita wolność oraz nieograniczone możliwości. Trudno o bardziej uniwersalny kolor. Białe, niepomalowane jajka w koszyczku to genialna furtka dla leniwych lub zapominalskich – nie wymagają wysiłku, a ich symbolika jest ogromna.

Czarny – życie wieczne

Nie bez powodu czarny jest kolorem żałoby. Kojarzy się też ze smutkiem i żalem, ale jego podstawowe przesłanie jest z gruntu dobre. Oznacza wieczność, a więc nieśmiertelność, dobrą pamięć i życie wieczne. Właśnie w tej interpretacji czarne malowanki są mile widzianym elementem aranżacji koszyczka. W przypadku tradycyjnych pisanek czerń występuje w parze z bielą – to duet na miarę Wielkiej Nocy.
Już jutro w drugiej części naszego artykułu przedstawimy kolejne 4 kolory oraz staropolską zabawę w przepowiadanie przyszłości na podstawie koloru wylosowanego jajka.

Zostaw komentarz