Wielkanocna symbolika kolorów, cz.2

przez Balladine

W pierwszej części „Wielkanocnej symboliki kolorów” pisaliśmy o żółtych, zielonych, czerwonych, białych i czarnych jajkach wielkanocnych. Możesz do niej wrócić, klikając << TUTAJ >>. W tej części zajmiemy się kolejnymi kolorami, o których dobrze pamiętać przygotowując święconkę. A na wielki finał przygotowaliśmy dla Was propozycję wielkanocnej zabawy, która w Polsce ma wiekową tradycję.

Fioletowy – nowy początek

Fioletowe jajko to nie jest częsty gość w koszyczku. Być może dlatego, że kojarzy się z wielkopostnymi szatami liturgicznymi i kawałkiem fioletowego sukna, które w tym czasie przykrywa figurę Chrystusa na krzyżu. Krótko mówiąc – współczesnemu człowiekowi z Wielkanocą się nie kojarzy. Tymczasem fioletowe jajko w święconce to tradycyjny symbol łaski i opieki sił wyższych, to przypomnienie, że nie ma rzeczy ostatecznych, a każdy koniec może być początkiem czegoś nowego.

2017_04_14_wielkanocna_symbolika_kolorow_cz2_01Pomarańczowy – życzliwe przyjęcie

Pomarańczowe malowanki niosą przesłanie dobrych emocji, zwłaszcza radości i gościnności. To symbol przyjęcia w swoim sercu łask od zmartwychwstałego Chrystusa. Łask, które idą w parze z wiarą, nadzieją i miłością. Niosą siłę i wytrzymałość. Serdeczność i otwartość. Co ciekawe, w tradycji chrześcijańskiej pomarańczowy jest też symbolem ognia i małżeństwa, które z gościnnością też mają coś wspólnego.

Niebieski – zdrowie, niebo, bezpieczeństwo

Niebieskie malowanki nie były częstym widokiem w staropolskich święconkach, bo osiągnięcie takiej barwy możliwe było głównie przy pomocy owoców tarniny. Jednak ten, któremu się to udało, miał w koszyczku symbol zdrowia, witalności i niebiańskiej błogości. Dla chrześcijan niebieski to także kolor Matki Boskiej, więc w koszyczku znaleźć się po prostu musi, tym bardziej że z dostępnością niebieskiego barwnika nie ma dziś żadnych problemów.

Staropolskie losowanie kolorów

Zabawnym, a zarazem dobrze umocowanym w staropolskiej tradycji zwyczajem, jest losowanie jajek przed śniadaniem wielkanocnym. Wystarczy umieścić kolorowe jajka w koszyku, przykryć je serwetką i zachęcić gości do losowania w ciemno. W tej zabawie kolory przepowiadają najbliższą przyszłość.
•    Żółty – życie zakonne, kapłaństwo.
•    Zielony – dobrobyt, przypływ gotówki.
•    Czerwony – zwycięstwo, udany podbój miłosny.
•    Biały – niewinność, zachowanie cnoty do ślubu.
•    Czarny – pamięć, powodzenie w nauce.
•    Fioletowy – wytrwałość, realizacja celu, nowy początek.
•    Pomarańczowy – gościnność, przybycie miłych gości
•    Niebieski – powrót do zdrowia, lepsze samopoczucie.
Mimo, że największe umocowanie w polskiej tradycji mają malowanki w ośmiu opisanych wyżej kolorach, nie negujcie innych barw. Jeśli chcecie włożyć do koszyczka malowankę w kolorze łososiowym – włóżcie. Istotą Wielkanocy jest przecież wiara, a ta potrafi czynić cuda.

2017_04_14_wielkanocna_symbolika_kolorow_cz2_02

Zostaw komentarz