Współczesne odsłony Coco Chanel

przez Balladine

Marie-France Pisier – „Chanel – Samotność N°5” 1981

Pierwszy biograficzny film poświęcony Coco Chanel, powstały w 10 – tą rocznicę jej śmierci. Początkowe ujęcia pokazują pokaz w słynnym butiku Coco Chanel, po czym akcja cofa się w czasie aż do pobytu młodej Gabrielle w sierocińcu, abyśmy mogli poznać jej trudną drogę do sukcesu. Całość kończy wiadomość o śmierci Boya Capela – wielkiej miłości Coco Chanel. Na końcu widzimy ją ponownie na schodach butiku, gdy wraca ze świata wspomnień do rzeczywistości.

wspolczesne_odslony_coco_chanel_Marie_France_Pisier_Chanel_Samotnosc_Nr5_1981

Shirley MacLaine – „Coco Chanel” 2008

Shirley MacLaine zaprezentowała dojrzalsze oblicze słynnej projektantki. Podobnie, jak we wcześniej wspominanych obrazach tu też nie brakuje słynnej sceny w butiku pełnym luster, obowiązkowego papierosa w ustach podczas pracy i najsłynniejszych projektów domu mody Chanel. Coco w wersji z MacLaine jest bardzo energiczna i charyzmatyczna, co doskonale odpowiada rzeczywistej osobowości projektantki.

wspolczesne_odslony_coco_chanel_Shirle_ MacLaine_2008

Audrey Tautou – Coco avant Chanel2009

Tak jak wskazuje już sam tytuł film poświęcony jest prywatnemu życiu Coco, poprzedzającego jej wielką karierę. Obraz koncentruje się na podobnych wątkach z biografii Chanel, co ten z 1981 r. Poznajemy Gabrielle, jako młodą piosenkarkę kabaretową, która za sprawą romansu z bogatym, francuskim arystokratą zyskuje wejście do świata elit. Motorem jej działań stał się jednak nie związek z Etienne Balsanem (W filmie Coco potępia jego bezczynność, na którą pozwalał mu wielki majątek. Sama chciała czynnie pracować zawodowo) , ale Boyem Capelem, który wspomaga finansowo otwarcie jej pierwszego butiku. Tu także film kończy się wraz z jego śmiercią.

wspolczesne_odslony_coco_chanel_Audrey_Tautou_Coco_avant_Chanel_2009

Anna Mouglalis – „Coco Chanel i Igor Strawiński” 2009

Powstały w tym samym roku co „Coco avant Chanel” film opowiada o wydarzeniach następujących po tych, na których kończy się akcja filmu z Audrey Tautou. Sławna już Coco Chanel poznaje kontrowersyjnego Kompozytora Igora Strawińskiego. Wątkowi romansowemu towarzyszy historia powstania legendarnych perfum – Chanel N°5. Podstawą dla scenariusza była książka Chrisa Greenhalgha.

wspolczesne_odslony_coco_chanel_Anna-Mouglalis_Coco-Chanel_i_Igor_Strawinski_2009

Keira Knightley – Unce upon a time…” 2013

Czarno biały film z Keirą Knightley pokazuje nam krótki epizod z początków istnienia pierwszego butiku Gabrielle Chanel w nadmorskim miasteczku Deauville. Wówczas sprzedawano w nim głównie kapelusze i pojedyncze modele ubrań. Film był częścią obchodów 100 – lecia otwarcia pierwszego butiku z nazwiskiem Chanel.

Czy Waszym zdaniem Kristen Stewart odnajdzie się w roli Gabrielle Chanel? Aktorka kojarzy nam się z zupełnie odmiennymi, filmowymi gatunkami, dlatego z niecierpliwością czekamy na nowe dzieło Lagerfelda. Jeśli jeszcze nie widzieliście powyższych filmów czas oczekiwania mogą Wam wypełnić wieczorne, jesienne seanse.

Zostaw komentarz