10 powodów by odwiedzić PARYŻ

przez Balladine

Przecież to tak blisko!

Paryż i Warszawę dzieli ok. 1500 km. Tę pozornie dużą odległość można dziś pokonać w nieco ponad dwie godziny. Lotnicze bilety do Paryża wcale nie są drogie. Korzystając z tanich linii lotniczych możecie polecieć tam nawet za 70 zł w jedną stronę (podróżujemy z bagażem podręcznym).

Orsay, Luwr i inne muzea na wyciągnięcie ręki

W Paryżu nie sposób jest się nudzić, zwłaszcza jeśli macie w planach zwiedzanie muzeów. Sama wycieczka po Luwrze zajmie wam minimum jeden dzień. Jeśli obawiacie się wysokich cen biletów na zwiedzanie muzeów zarezerwujcie sobie pierwszą niedzielę miesiąca, wtedy wstęp do wszystkich publicznych placówek jest darmowy. Dzieci i osoby poniżej 26 roku życia zawsze wchodzą do muzeów za darmo.

10_powodow_by_odwiedzic_paryz

Rozświetlona wieża Eiffla – to trzeba zobaczyć

Najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża największe wrażenie robi wieczorem. O każdej pełnej godzinie mieni się milionem świateł. Jeśli szukacie dobrego punktu widokowego wybierzcie się na taras przy stacji metra Trocadero. Tamtejszy widok zapiera dech w piersiach. Podczas cieplejszych pór roku na otaczających wieżę Polach Marsowych roi się od francuzów i turystów, którzy urządzają tam sobie pikniki. Tego też warto spróbować.

Dobrze zorganizowany transport publiczny

Nie polecamy poruszania się po mieście samochodem. Podobnie jak w wielu innych metropoliach tu też są korki, wielkim problemem jest też znalezienie miejsca parkingowego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest metro. Dojedziecie nim w niemal każdy zakątek miasta.

Perfumy prosto z Paryża

Wytwórnia perfum Fragonard to firma z wielką tradycja i wszyscy francuzi są z niej dumni. Butiki Fragonard znajdziecie w podziemiach Luwru i okolicach Opery. Ceny butelek są przystępne. Naszym zdaniem można sobie pozwolić na taką pamiątkę z Paryża. Perfumerii na rue Scribe towarzyszy także darmowe muzeum perfum. Jeśli będziecie mieli szczęście możecie nawet trafić na Polską obsługę.

10_powodow_by_odwiedzic_paryz_2

Opera Garnier

Monumentalny gmach paryskiej opery warto zwiedzić także od środka. Najlepiej podczas antraktu wybranej przez siebie sztuki. Najtańsze bilety do Palaise Garnier można dostać już za 10 Euro. Trzeba je jednak rezerwować w momencie otwierania się kas w dniu przedstawienia (ok. godz. 11:00).

10_powodow_by_odwiedzic_paryz_3

Zakupy

Niemal cały Paryż jest usiany różnymi butikami. Te najdroższe znajdują się w Galerie Lafayette. Nawet jeśli nie zamierzacie robić zakupów warto się tam wybrać, by zobaczyć jej przepiękne XIX wieczne wnętrze i podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego na ostatnim piętrze. Zakupy możecie zrobić także na rue de Rivoli i w galeriach handlowych (np. centrum handlowym Quatre Tems na La Defense).

Smaki Francji – wino i sery

Francuzi mogą się pochwalić ogromną ilością gatunków serów i win. Będąc we Francji musicie spróbować co najmniej kilku z nich. W Paryżu mieści się obecnie tylko jedna winnica. Znajdziecie ją na malowniczym wzgórzu Montmartre. Zawsze możecie zrobić też zakupy w sklepie spożywczym i urządzić sobie kolację w hotelu.

Czar kawiarni

Kolejny obowiązkowy punkt wycieczki do Paryża – kawa w jednej z uroczych kawiarni. Ceny małej czarnej są bardzo różne. Wszystko zależy od miejsca, jakie wybierzecie. Polecamy kawiarnie we wspomnianej już dzielnicy artystów Montmartre.

Choć raz w życiu trzeba poczuć klimat tego wyjątkowego miasta

Przypominacie sobie charakterystyczną melodię walca z Amelii. Teraz wyobraźcie sobie, że słyszycie ja graną na żywo przez akordeonistę przy katedrze Notre Dame. Mamy wieczór, dzwony właśnie wybijają szóstą, a podniosłą atmosferę dopełnia ta paryska melodia. Czegoś takiego nie doświadczycie oglądając film.

10_powodow_by_odwiedzic_paryz_4

Zostaw komentarz