Choinka – cudowne drzewko Świąt

przez Balladine

Choinka! Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt bez pięknie ozdobionej choinki. A jeszcze z dwieście lat temu zwyczaj ten był nieznany – w domach wieszano pod sufitem ozdobione gałęzie jodły, sosny czy świerku. Nikt natomiast nie umieszczał w mieszkaniach całego drzewa. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku pod wpływem zwyczaju niemieckiego choinka zadomowiła się w Polsce i dziś jest jednym z najsilniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ozdabianie tego drzewka jest nieprzypadkowe i wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, gdzie ozdoby, niczym talizmany miały chronić przed złymi duchami oraz zadbać o zdrowie, szczęście i dostatek, sama zaś choinka jest symbolem życia i odradzania się. A jakie przesłanie niosą poszczególne ozdoby, które wieszamy na naszych drzewkach?

zapros_ducha_swiat_bozego_narodzenia_do_swojego_domu_2

Oto znaczenie niektórych z nich:
• gwiazda betlejemska – ma wskazać drogę do domu, pomóc powracającym
• dzwoneczki – zwiastują dobre nowiny, radosne wydarzenia
• jabłka (małe jabłuszka) – symbolizują rajską jabłoń, mają zapewnić zdrowie i urodę
• lampki choinkowe – światło, które ma ochronić przed złymi mocami i nieżyczliwymi ludźmi
• aniołki – chronią i opiekują się domownikami
• łańcuchy – mają wzmocnić więzi rodzinne

Według tradycji choinkę przynosi się do domu i ozdabia w wigilijny poranek, jednak obecnie coraz częściej dekorujemy drzewko już kilka dni przed Świętami. Zapach żywego drzewka przyjemnie nastraja i niewątpliwie buduje atmosferę.

Odświętna stylizacja

Warto również pomyśleć o sobie – Ty też powinnaś wyglądać odświętnie, podkreślając swoim strojem wyjątkowość tego czasu. Zastanów się więc, jak ubierzesz się do wieczerzy wigilijnej? Może zainspirujesz się naszą stylizacją?

zapros_ducha_swiat_bozego_narodzenia_do_swojego_domu_3Sukienka Redi Fashion >> Sukienka Vito Vergelis >> Sukienka EMOI >> Sukienka Click >> Bluzka Bialcon >>

Pamiętaj również o tym, że Święta to czas bliskości, miłości i spokoju. Tak naprawdę najistotniejsze jest to, żeby być w tych szczególnych dniach z najbliższymi. Nie przesadź więc ze świątecznymi przygotowaniami, nie pozwól, by przesłoniły Ci to, co najważniejsze – radość i poczucie szczęścia ze wspólnie spędzanych chwil. Tego Wam życzymy!

Zostaw komentarz