Damskie stroje z XIX wieku goszczą w Brzegu

przez Balladine

Taką propozycję oferuje nam Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Wystawa „Czas elegancji, czas osobliwości” to ekspozycja, na którą składają się stroje odzwierciedlające niemal wszystkie najważniejsze style w modzie z tego okresu. Na wystawie zobaczyć można m. in. eleganckie stroje ślubne wraz z akcesoriami z lat 1878-1879, niezwykłą suknię wieczorową z lat 90. z bogatą dekoracją z haftowanych koralików. Prezentowany jest ciekawy zbiór sukni na krynolinach od lat 40. po 60. Porządek chronologiczny przedstawionych strojów pozwala na dokładne prześledzenie kolejnych zmian w ubiorze damskim XIX wieku. Od pozornie skromnych strojów z początku wieku, poprzez krynoliny i tiurniury po umiarkowane i geometryczne stroje z końca wieku. Na wystawie można również zobaczyć kostiumy wykonane w pracowni „Stroje z Pasją” m.in. suknie balowe, w tym suknię z przełomu wieków XVIII i XIX oraz suknię na tiurniurze wykonaną według wzoru z magazynu La Mode Illustree z 1882.

damskie_stroje_z_xix_wieku_goszcza_brzegu

Godne uwagi są również ryciny i czasopisma z Francji. Najstarsze z nich pochodzą z lat 20. XIX wieku. W magazynach kobiecych jako dodatek zamieszczano wykroje. Oryginalną plansze z nimi także można obejrzeć na wystawie.
Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Autorka wystawy na co dzień zajmuje się rekonstrukcją dawnych ubiorów.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z okazji i obejrzenia eksponatów światowej klasy. Część zbiorów pozyskana została ze światowej sławy muzeów jak: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Każdy z nich jest piękną perełką przypominającą minione czasy…

Zostaw komentarz