Kazimierz Dolny na weekend majowy

przez Balladine

Kazimierz Dolny nad Wisłą słynie głównie z atrakcji kulturalnych, w tym najpopularniejszej z nich, czyli Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Wówczas w okresie letnim do tego urokliwego miasteczka zjeżdżają artyści nie tylko z Polski, ale także z całej Europy. Ta przepiękna, malownicza miejscowość zwana kiedyś “Małym Gdańskiem” charakteryzuje się tym, że wzdłuż głównej ulicy stały w dawnych czasach, wybudowane w rzędzie ogromne spichlerze. Z informacji, które podają źródła, a także mieszkańcy Kazimierza było ich prawdopodobnie aż 60 z czego co najmniej połowa z nich murowana. Do dzisiejszych czasów przetrwało tylko 11 spichlerzy, reszta albo całkowicie zniknęła albo straszy pozostałościami w postaci ruin tuż przy bulwarach nad Wisłą. Spichlerze są dowodem na to, że miastu w czasach świetności wiodło się bardzo dobrze. Miasteczko, dzięki swojemu malowniczemu i bardzo funkcjonalnemu położeniu, a także dzięki mądrości królów i europejskiej koniunktury związanej z handlowaniem było wielkim, rzecznym portem, w którym następował przeładunek. Można pokusić się o stwierdzenie, że był to mały ośrodek zagranicznego handlu zbożem. A jak Kazimierz Dolny prezentuje się dziś?

kazimierz_dolny_na_weekend_majowy

Bez wątpienia jest to miejsce magiczne, pod wieloma względami. Do miasteczka nie dotarł skomercjalizowany świat. Na ryneczku nie znajdziemy fastfoodów czy budek z zapiekankami. W zamian mamy stylowe, klimatyczne kawiarnie, restauracje i Cyganki, które zaczepiają turystów, aby powróżyć im z ręki. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do jarmarcznych, kiczowatych straganów z tandetnymi pamiątkami to będziecie rozczarowani, bo w Kazimierzu Dolnym takich miejsc nie ma. Zamiast nich możecie spotkać kramy z plecionymi koszyczkami, sklepiki z regionalnymi piwami albo słynne wypieki w kształcie kogutów. Na Małym Rynku znajdziecie także handlarzy porcelaną, warzywami, owocami oraz grzybami. Nie brakuje również rękodzieła w postaci haftowanych serwet.

kazimierz_dolny_na_weekend_majowy_2fot. kazimierz-dolny.pl/turystyka

Jeśli wybieracie się do Kazimierza Dolnego, aby podziwiać piękno krajobrazów to będziecie oczarowani. Z Góry Trzech Krzyży, która króluje nad miasteczkiem rozciąga się bajkowa panorama, nie tylko na zabudowania, ale także na Wisłę i jej drugi brzeg. Inną atrakcją, która jest perełką w skali Europy to wąwozy lessowe. Jest to gęsta sieć ukształtowanych przez erozję ciekawych form terenu. Stąd też pochodzi nazwa: Kraina Lessowych Wąwozów, która obejmuje rozległy obszar dziewięciu najbliżej położonych gmin. Najpiękniejszy i najbardziej efektowny jest Korzeniowy Dół. Przepiękne formacje korzeniowe, które tam się wytworzyły budzą nie tylko zachwyt, ale także niepokój. Niektóre kształty mogą przypominać różnego rodzaju stwory z baśni.

Byliście kiedyś w Kazimierzu Dolnym?

Zostaw komentarz