Kogo dotyczy problem?

Rozszerzone naczynka, to dość częsty problem osób ze skórą suchą, cienką, delikatną, u których cera ma odcień lekko różowy (właśnie dlatego, że naczynka przebiegają bliżej powierzchni skóry, są słabe i mało elastyczne). Rozszerzone naczynka na twarzy usuwamy głównie zabiegami laserowymi. W gabinecie lekarze używają różnego typu laserów, w zależności od rodzaju zmian naczyniowych. Ważnym kryterium wyboru typu lasera będą ostatecznie: umiejscowienie, wielkość i głębokość zmiany.

Opis zabiegu:

Światło lasera dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach, a następnie zamieniane na energię cieplną. Pod wpływem ciepła z tkanki odparowuje woda. Zostają tylko suche elementy naczynia, czyli jego ścianki. Suche ścianki z łatwością zapadają się, a następnie są wchłaniane, przez co zanikają. Ten proces nazywany jest fototermolizą. Wystarczy tylko jeden zabieg, by usunąć drobne, pojedyncze naczynia. Jednak gdy ma się mocno zaczerwienione policzki z siecią czerwonych pajączków, należy powtórzyć zabieg dwu, a nawet trzykrotnie.

Zabiegi zamykania naczynek są prawie bezbolesne (odczuwa się tylko lekkie pieczenie). Skóry nie trzeba nacinać ani nakłuwać, nie ma więc ryzyka blizn. Jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pojawić się siniak, obrzęk albo rumień, który schodzi w ciągu kilku godzin lub dni. Można od razu wykonać makijaż, najlepiej na bazie kosmetyków zalecanych po zabiegach.

Zabieg laserowego zamykania naczynek nie likwiduje problemu na zawsze, ale systematyczne stosowanie zabiegów wzmacniających naczynka i zmniejszających rumień, pozwala zminimalizować ryzyko ich ponownego pękania i chroni od ryzyka wystąpienia trądziku różowatego.

W sezonie jesienno-zimowym wskazane jest wykonanie serii zabiegów, które mają na celu wzmocnienie i uszczelnienie ścian naczyń.
Skórę ze skłonnością do rozszerzonych, pękających naczynek należy odpowiednio pielęgnować i stosować profilaktykę. Pękaniu naczynek sprzyjają: mróz, wiatr, gorąco, gwałtowna zmiana temperatur, emocje, słońce i alkohol – należy ich unikać lub odpowiednio zabezpieczać skórę przed ich zgubnym wpływem.

Jeśli masz cerę naczynkową:

  • Zalecane jest systematyczne usuwanie pojawiających rozszerzonych naczynek ( pozwala to zminimalizować ryzyko pojawienia się trądziku różowatego w przyszłości).
  • Zalecane jest systematyczne stosowanie zabiegów wzmacniających naczynka i zmniejszających rumień twarzy .
  • Koniecznością jest stosowanie kremów z filtrem.
  • Terapii skóry naczynkowej sprzyja stosowanie prawidłowej pielęgnacji.
  • Niezmiernie ważne jest unikanie sytuacji sprzyjających pękaniu naczynek, takich jak: wiatr, słońce, zimno, ciepło, gwałtowne zmiany temperatur.

Lasery stosowane do zamykania naczynek: Cutera Lime Light IPL, Fraxel re: store oraz Energist VPL, Genesis. Więcej informacji można znaleźć na stronie gabinetu. Polecamy!