Paisley na topie

przez Balladine

Paisley to wzór o wiekowych tradycjach. Kształtem przypomina łzę zakręconą u węższego końca, gruszkę, migdał lub mango. Ale jego historia nie jest tak oczywista. Ma niemal mistyczne podłoże i symboliczne znaczenie.

Historia i symbolika paisley

Dzieje wzoru paisley sięgają początków XVI wieku. Wywodzi się z terenów Iranu i związany jest z Zaratusztrianizmem – dawną religią, w której symbolizował życie i wieczność.  Motyw paisley kojarzony był także z kształtem zgiętego drzewa cedrowego – „zgiętego” pod ciężarem arabskiej inwazji i muzułmańskiego podboju Persji. W tym sensie jest również znakiem siły i oporu.  Zdobiono nim nie tylko tkaniny, ale też insygnia władzy sądowniczej i regalia królewskie, w tym korony. Do dziś paisley wchodzi w skład dziedzictwa kulturowego Iranu, Turcji, a także Azerbejdżanu.

Europejskie dzieje

Paisley do Europy dotarł wraz z importem szali kaszmirskich prowadzonym przez  Kompanię Wschodnioindyjską. Najpierw ozdobione nim tkaniny zaczęto produkować we francuskiej Marsylii, potem w Anglii i w Holandii. Francuzi szybko zorientowali się, że zagraniczne tekstylia w paisley zalewają ich rynek i na przeszło 70 lat zakazali wwozu takich tekstyliów do Francji. Sami umiejętność drukowania paisley na tkaninie doprowadzili do takiego mistrzostwa, że byli w stanie produkować nawet bardziej skomplikowane wzory (np. toile de Jouy). Niemniej już w pierwszej połowie XIX wieku największymi producentami materiałów ozdobionych perskimi piklami zostało miasto Paisley w Renfrewshire w Szkocji – to od niego wzięła się współczesna nazwa wzoru.

Paisley w roli głównej

Paisley jest ważnym motywem wzorniczym w kolekcjach polskich marek. W tym temacie idą one w kierunku wyznaczonym przez takie domy mody jak francuski Hermès i takich designerów jak Massimo Giorgetti projektujący dla włoskiej marki Emilio Pucci. O tym, że wzór paisley nie poddaje się trendom i jest ponadczasowy, świadczy choćby to, że pojawia się niemal co sezon w mniejszej lub większej ilości projektów. Wiosną zobaczymy go na przykład na sukience hiszpańskiej marki Loewe.

2017_11_02_paisley_na_topie_01Zdjęcia z pokazów pochodzą ze strony vogue.com

Projekty polskich marek odzieżowych są bardziej stonowane i klasyczne, ale dzięki temu lepiej sprawdzają się w codziennym życiu. Często szyte są z wysokogatunkowej tkaniny wiskozowej, są jedwabiście miękkie i przewiewne, co zapewnia pełen komfort noszenia. Na Balladine.com dostępne są bluzki i sukienki ozdobione tym wzorem. W jesienno-zimowej kolekcji marki Margo Collection pojawił się też efektowny żakiet w kolorach jesieni, które nomen omen kojarzą się także z przyprawami ze Wschodu.

2017_11_02_paisley_na_topie_02Bluzka w odcieniach niebieskiego Jelonek >> Żakiet Margo Collection >> Niebiesko-czerwona Bluzka Sobora >>

Zostaw komentarz