#sexedpl, czyli czego nie wiemy o seksie

przez Balladine

Takiej kampanii społecznej jeszcze nie było, a ma szansę przerosnąć słynną akcję z hasłem „Bo zupa była za słona”, która wyciągnęła na światło dzienne problem przemocy domowej w Polsce. Tym razem temat jest równie ważny, a przy tym znacznie bardziej nośny – dotyczy seksu.

Statystyki nie pociągają

Polskie statystyki dotyczące wiedzy o seksie nie są seksowne. Wręcz przeciwnie, zdają się odstraszać. Dane zebrane przez Instytut Badań Edukacyjnych wskazują, że w polskich domach w zasadzie nie rozmawia się o seksie. Aż 37% rodziców krępuje się rozmów o seksie ze swoimi dziećmi. W szkole zamiast kompleksowej wiedzy o sekcie jest zachowawcze wychowanie do życia w rodzinie. Rezultaty są takie, że aż 20% 18-latków myśli, że uprawiając seks na stojąco, zajście w ciążę jest niemożliwe (a jest bardzo możliwe). Co więcej, prawie 50% 18-latków nie wie, jak można zarazić się chorobami przenoszonymi droga płciową.

Co to jest #sexedpl?

Hashtag sexedpl to skrót od anglojęzycznego sexuality education in Poland – edukacja seksualna w Polsce. Dzięki hashtagowi ma szansę stać się wiralowa – informacja o niej dotrze do znacznie większej liczby młodych ludzi, którzy często i chętnie korzystają z portali społecznościowych. Kampania #sexedpl  to kilkanaście jednominutowych filmów wideo, w których znani artyści, aktorzy, blogerzy poruszają podstawowe kwestie dotyczące seksu oraz autoerotyzmu, obalają mity i prostują informacje, które można znaleźć w podręcznikach szkolnych.

Kto wystąpi w kampanii #sexedpl?

W pierwszym dostępnym już wideo gwiazdą jest Maciej Stuhr, który pokazuje jego przygotowania do rozmowy z córką na temat seksu. W kolejnym Monika Brodka zwraca uwagę na kwestie związane ze świadomą zgodą i bezwarunkowym prawem do odmowy. Blogerka modowa Maffashion prowadzi krótki wykład na temat metod antykoncepcji oraz ochrony przed chorobami. Poniżej możecie obejrzeć oba filmiki z jej udziałem.


W następnych filmach wystąpią m.in. Robert Biedroń, który opowie o tym, że gej jest OK (zobacz tutaj >>), Małgorzata Szumowska, która sprostuje stereotypowe informacje z podręcznika do życia w rodzinie, Mateusz Banasiuk powie kilka słów o pierwszym razie, Magdalena Cielecka (zobacz tutaj >>) zachęci do regularnych badań, Sebastian Fabjański poruszy temat wzajemnej szczerości, Roma Gąsiorowska opowie o pigułce „dzień po”, a Mary Komasa będzie namawiać do skorzystania z pomocy ginekologa. Radzimir Dębski spróbuje przekonać młodzież, że w kwestiach seksu pośpiech nie jest wskazany, a Dorota Masłowska zwróci uwagę na temat wrażliwości w seksie.

2017_11_03_sexedpl_01

Wszystkie dostępne filmy zobaczysz tutaj >>

 

Zostaw komentarz