Poznaj zalety wiskozy

przez Balladine

Wiskoza wytwarzana jest w 100% z materiału roślinnego, dlaczego więc uznawana jest za materiał sztuczny? To skomplikowany proces wytwarzania sprawił, że wiskoza została tak sklasyfikowana. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona jednym z najbardziej higienicznych i najzdrowszych dla nas materiałów.

Produkcja wiskozy

Wiskoza wytwarzana jest z surowca roślinnego – celulozy pozyskiwanej z sosen, buków i świerków. W początkowej fazie produkcji tego materiału proces technologiczny przypomina ten, który obserwować można w fabrykach papieru. Drewno jest mocno rozdrabniane, a powstała w ten sposób masa formowana jest w arkusze, które następnie poddawane są kolejnym reakcjom chemicznym, aż do momentu, gdy staną się cieczą. Ta po odwirowaniu wlewana jest cienkim strumieniem do kwasu siarkowego, w którym zastyga w nić, z której następnie tworzy się przędzę. Gotowe? Już prawie. W zależności od splotu i szeregu innych czynników wiskozie nadać można różne właściwości, choć oczywiście można wyróżnić kilka głównych, wspólnych dla każdego rodzaju wiskozowego materiału.

Właściwości materiału

Przede wszystkim – wiskoza oddycha. Eksperci twierdzą nawet, że trudno o tkaninę, która przepuszczałaby powietrze lepiej od niej. Właśnie dlatego tak chętnie stosowana jest jako domieszka do materiałów, które mają z tym pewien problem, szczególnie poliestrów. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że świetnie chłonie wilgoć, dzięki czemu zapewnia pełen komfort noszenia ubrań, szczególnie latem. W procesie obróbki można jej nadać właściwości zbliżone zarówno do jedwabiu (może połyskiwać), jak i wełny. Właśnie dlatego producenci odzieży tak chętnie po nią sięgają. Poza oczywistymi zaletami wiskoza nie uchroniła się jednak od (niewielkich) wad. Przede wszystkim: gniecie się i jest podatna na odkształcenia. Uprana w zbyt gorącej wodzie wiskoza może się skurczyć, a mokra, rozwieszona do wyschnięcia – rozciągnąć. Warto więc ubrania z niej wykonane, suszyć rozłożone na płasko, żeby jak najdłużej cieszyć się ich dobrą jakością.

2016_11_28-poznaj_zalety_wiskozy_01Zdjęcia z pokazu Hellessy pochodzą ze strony vogue.com

Zastosowania

100% wiskozy na metce to częsty widok, np. w przypadku bluzek i koszul. Ale wiskoza mieszana jest także z innymi włóknami i nie ma w tym nic złego. Producenci dodają ją do wełny, poliestru, jedwabiu… Wszystko po to, żeby polepszyć właściwości materiału. To właśnie dzięki wiskozie jedwabna koszula staje się bardziej komfortowa w noszeniu, wełniany sweter nie drapie, a poliestrowe ubrania są bardziej przyjazne skórze. Wiskoza często występuje także w postaci dzianiny i obok tej bawełnianej – dżersejowej, jest to prawdopodobnie najlepszy dzianinowy materiał. Wiskoza, mimo swoich fantastycznych właściwości nadal jest włóknem mocno niedocenianym, mimo, że uniwersalnym. Nie tylko jest bardzo higieniczna, ale także przyjemna w dotyku i niedroga w produkcji. Warto o tym pamiętać, sprawdzając metki. Wiskoza w składzie to gwarancja komfortu. Polskie marki często ją wykorzystują, poniżej przykłady w 100% wiskozowych bluzek z oferty Balladine.com.

 2016_11_28-poznaj_zalety_wiskozy_02

1. Bluzka Bialcon >> 2. Bluzka Alekssandra >> 3. Bluzka Rabarbar >

Zostaw komentarz