Jak dbać o ubrania: przechowywanie odzieży zimowej

przez Balladine

Coraz dłuższe i cieplejsze dni pozytywnie nastrajają nas na wiosnę. Nie chcemy już patrzeć na zimowe swetry. Wolimy schować je na dnie szafy i skoncentrować się na kompletowaniu wiosennej garderoby. Przypomnijmy sobie jednak radość, jaka towarzyszyła ich zakupowi. Starannie wybrany sweter lub płaszcz powinien nam służyć jak najdłużej. Nie będzie to jednak możliwe jeśli nie poświęcimy mu teraz wystarczająco dużo uwagi. W poniższych punktach radzimy, jak odpowiednio przechowywać każdy z elementów zimowej garderoby.

Płaszcze

Przed powieszeniem płaszcza w szafie koniecznie należy zanieść go do pralni. Gdy nadejdą pierwsze jesienne chłody nie będziecie miały czasu na wywabianie plam. Poza tym zasada ta dotyczy nie tylko tych zabrudzonych płaszczy. Nawet jeśli wydaje się Wam, że płaszcz wygląda całkiem przyzwoicie trzeba pozbyć się nagromadzonego na nim kurzu i wilgoci. Nie polecamy też przechowywania płaszczy w plastikowej folii. Znacznie lepiej sprawdzają się w tej roli specjalne pokrowce.

Zimowe bluzki i spodnie

Jeśli nie dysponujecie zbyt dużą szafą wyselekcjonujcie spośród ubrań te, których z pewnością nie będziecie nosić wiosną i spakujcie je do pudełek, które ukryjecie w innej części swojego mieszkania. Wcześniej warto jest owinąć je w bawełnianą poszewkę lub bibułę, zabezpieczy to je przed kurzem. Dobrym pomysłem dla osób które nie dysponują zbyt dużą przestrzenią są worki próżniowe. Włożone do nich ubrania muszą być oczywiście świeże i pachnące.  

Swetry

Najlepiej zagospodarować sobie na nie specjalną półkę w szafie. Wełna nie lubi być uciskana, dlatego w tym wypadku nie zaleca się stosowania worków próżniowych. O praniu i pielęgnacji wełny pisaliśmy w pierwszej części cyklu: Jak dbać o ubrania: wełna >>

Buty

Zimowe buty należy przechowywać w specjalnych pojemnikach lub pudełkach. Wcześniej koniecznie trzeba je wypastować. Wiosna to najlepszy moment na naprawę zimowego obuwia. Jeśli buty mają jakieś ubytki np. wytarte fleki lub popsuty zamek błyskawiczny trzeba zanieść je do szewca. Gdy jesteśmy już pewni, że nasze buty są czyste i nie wymagają żadnych napraw możemy je włożyć do pudełka. Wnętrze należy wyłożyć gazetami, które uchronią je przed utratą fasonu. Warto pamiętać też o tym, że podarte gazety świetnie chłoną wilgoć. W przypadku kozaków z wysoką cholewką idealnie sprawdzają się plastikowe butelki lub zrolowane, kolorowe magazyny. Wyłącznie gazetami wypycha się buty z zamszu.

jak_dbac_o_ubrania_przechowywanie_odziezy_zimowejfot. makespace.com

Czapki i rękawiczki

Przeznaczcie na nie jedno oddzielne pudełko lub szufladę. Zabrudzone rękawiczki ze skóry pierze się w ciepłej wodzie z niewielką ilością mydła. Należy włożyć je na dłonie i wykonywać podobne ruchy, jak podczas mycia rąk. Dotyczy to wyłącznie rękawiczek ze skóry świńskiej i irchowej.  Te ze skóry cielęcej myjemy tamponem maczanym w roztworze wody z mydłem. Gdy będą już suche warto jest je wypastować.

Dziecięce ubrania

W tym wypadku trzeba mieć na uwadze to, że nasza pociecha wciąż rośnie. Jeśli jesteście przekonane o tym, że kurtka w przyszłym roku i tak okaże się za mała oddajcie ją bardziej potrzebującej osobie. Wygospodarujecie dzięki temu więcej miejsca w szafie.

Ważne!

Układając ubrania na półkach zastanówcie się nad tym, jak często nosiłyście je w mijającym sezonie. Jeśli jakiś sweter całą zimę leżał bezczynnie po prostu się go pozbądźcie. Możecie go oddać koleżance lub wymienić na coś nowego podczas akcji, takich jak wymiana ubrań.  

Czy macie w zwyczaju segregowanie letnich i zimowych ubrań? Jakie są Wasze metody na przechowywanie odzieży zimowej?

1 komentarz

Blog Ozonee 20 marca 2016 - 21:40

Dzięki za wpis. Z pewnością skorzystam ze wszystkich porad przy okazji wiosennych porządków i upragnionej zmiany garderoby na tę wiosenną. W tym temacie odsyłam także do swojego bloga, gdzie akurat temat czyszczenia i konserwacji zimowych butów. Pozdrawiam.

Reply

Zostaw komentarz