Jedwab Polski – marka z filmową historią

przez Balladine

Jedwabnych szali i apaszek wcale nie trzeba szukać w ofertach zagranicznych marek. Można mieć takie z metką „Made in Poland”. Firma Jedwab Polski jest znanym producentem galanterii jedwabnej, którego wyroby cieszą się renomą w wielu krajach świata.

Geneza jedwabiu w Milanówku

Jedwab Polski to marka z tradycjami sięgającymi czasów, gdy Polski nie było na mapie świata. Jeszcze przed I wojną światową legendarny współzałożyciel firmy, Henryk Witaczek, pojechał do Gruzji, by nauczyć się hodowli jedwabników oraz produkcji naturalnego jedwabiu. W dwudziestoleciu międzywojennym wrócił do kraju i zaczął wykorzystywać nabytą wiedzę w praktyce. Tak powstała Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza (CDSJ). Witaczek szkolił polskich jedwabników (ich liczba szybko sięgnęła 2400  producentów), a firma rosła w siłę.

2017_10_19_jedwab_polski_02zdjęcia pochodzą ze strony jedwab-polski.pl

Lata prosperity stacji jedwabniczej

W latach 30. XX wieku Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza miała sieć ekskluzywnych sklepów, w których w jedwabie zaopatrywały się największe damy. Ale ówczesna historia polskiego jedwabiu nie ograniczała się do galanterii. Na XIV Targach Poznańskich w 1935r; CDSJ zaprezentowała wysokiej jakości jedwabną tkaninę spadochronową w całości wyprodukowaną w Milanówku. To był ważny przełom, który odbiorcom polskiego jedwabiu mówił jedno – w tej firmie stawia się na jakość, a jedwab z Milanówka jest trwały, mocny i niezawodny. 

Jedwabiu Polskiego dzieje najnowsze

CDSJ działała od 1924 roku do końca II wojny światowej. Po wojnie została upaństwowiona i przemianowana na Zakłady Jedwabiu Naturalnego „Milanówek”. W 1997 roku zakłady zostały sprywatyzowanie i od tego czasu funkcjonują jako spółka Jedwab Polski. Odbudowa przedwojennej renomy trwa. Jedwab Polski jest jedną z nielicznych firm odzieżowych, która oferuje ręcznie malowane jedwabie. Ważną kolekcją dla marki jest linia apaszek z nadrukiem rysunków Hanny Bakuły – znanej polskiej malarki i pisarki, autorki m.in. kultowej powieści „Hazardzistka”.

2017_10_19_jedwab_polski_01zdjęcia pochodzą ze strony jedwab-polski.pl

Jedwab dla Ciebie

Szale i apaszki z najnowszych kolekcji marki Jedwab Polski można znaleźć w sklepie internetowym Balladine.com. Warto zwrócić uwagę na cieplutkie szale, w których miękkość i gładkość jedwabiu łączy się z zaletami wiskozy (o jej właściwościach pisaliśmy już << TUTAJ >>). Bogata kolorystyka i design pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do każdej stylizacji. W tym sezonie warto sięgnąć po kratki i pepitki – to zarazem modne i ponadczasowe wzory. Nieco lżejszymi propozycjami są apaszki. Te sprawdzą się bez względu na porę roku. W ich składzie znajduje się aż 100% jedwabiu, co przy cenach nieprzekraczających 200 zł jest bardzo kuszącą ofertą. Wszystkie produkty marki Jedwab Polski dostępne na Balladine.com można obejrzeć, klikając << TUTAJ >>.

2017_10_19_jedwab_polski_03

Zostaw komentarz