Markowe torebki damskie

przez Balladine

Skąd się wzięła torebka?

To właśnie mężczyźni zapoczątkowali ich noszenie, mimo, że w obecnych czasach to kobiety w większości mają torebki. Na początku były to woreczki, zwane sakiewkami, w których przechowywali pieniądze.
Na początku XIII wieku pojawiły się spodnie z kieszeniami i wtedy panowie zamienili torby na kieszenie w spodniach. W tym momencie torebki całkowicie przejęły kobiety.
Pierwowzór damskiej torebki pojawił się na początku XIX wieku. Kroje ubrań były bardziej przylegające, w związku z czym nie było już możliwości umieszczenia pod spódnicą kieszeni, w której panie nosiły drobiazgi. Wtedy wymyślono woreczki, które nazywane ridicules – śmiesznotki.

W pierwszej połowie XIX wieku torebki pełniły funkcję tylko i wyłącznie dekoracyjną, a dopiero w II połowie XIX wieku torebka stała się nieodłącznym elementem kobiecej garderoby. W tamtym czasie pojawiły się także pierwsze torby podróżne. W latach 30-tych XX wieku torebki damskie przeszły największą metamorfozę.

W późniejszym czasie torebki do ręki zamieniły się w torebki na ramię. Dawniej w ten sposób torebki nosiły tylko służące, dziś trendy się zmieniły.
Natomiast prawdziwy renesans nastąpił na początku XIX wieku, kiedy pojawił się typ spódnicy przylegającej do ciała. Wtedy też pokazywanie się z torbą stało się bardzo modne. Wtedy do łask powróciły duże torebki, noszone na sznureczkach i delikatnych łańcuszkach. Dopiero w XX wieku torebki stały się niezbędnym dodatkiem garderoby kobiety.

Markowe torebki damskie

 

Torebki Goshico >>

Mała czarna – ciekawostka

 W lutym 1955 roku Coco Chanel wypuściła na rynek jedną z najsłynniejszych torebek, jaką kreuje jeszcze dzisiaj dom mody Chanel: 2.55

Jakie mamy rodzaje torebek?

Kopertówka, czyli mała torebka bez paska,
Hobo, w kształtcie półksiężyca,
Listonoszka, noszona przez ramię na ukos.
Satchel, duża torba noszona w dłoni z dwoma uchwytami,
Shopper, duża, która pomieści wszystkie potrzebne rzeczy,
Tote, z dużą ilość funkcjonalnych przegródek i kieszeni,
Kuferki, występują w różnej wielkości, przypominają kufry.

A czy Wy inwestujecie w markowe torebki, które posłużą na lata, czy lubicie co sezon kupować nowe torebki, które podążają za obecnymi trendami w modzie?

Zostaw komentarz